22010432 (9821+)

ايمپلنت چيست؟

ايمپلنت چيست؟

همانگونه كه خود شما آگاهيد هنگامي كه شما دچار بي دنداني كلي يا جزئي مي‌شود استفاده از يك دست دندان و يا گذاشتن پروتز متحرك و يا تراش دندانهاي سالم مجاور براي گذاشتن يك بريج درمان ايده آلي براي شما نخواهد بود. 

ايمپلنت دنداني يك جايگزيني بسيار مناسبي براي حذف درمان‌هاي گذشته است و از لحاظ بهداشتي و اثرات مخرب جانبي داراي كمترين ريسك مي‌باشد. آنها انتخاب مناسبي براي حفظ فرم لبها و خنده شما در دراز مدت‌اند. در واقع استفاده و پيشرفت ايپملنت را مي‌توان بزرگترين تحول دندانپزشكي در 40 سال گذشته داشت. آنها از تيتانيوم و ساير آلياژهايي كه با سلامت بدن سازگار هستند ساخته شده‌اند. ايمپلنت شامل دو قسمت است: 1- فيكسچر كه به صورت يك پشت با جراحي در محل دندان‌هاي از دست رفته در فك بالا و يا پايين قرار گرفته است 2- اباتمنت است كه پايه پروتز را تشكيل مي‌دهد و در نهايت با قرار دادن يك روكش بر روي آن و يا دست دندان، فضاي بي دنداني ا بوسيله آن بازسازي مي‌نمائيم. 

بيشتر بيماران از ايمپلنت به عنوان يك درمان پايدار و سالم و جايگزين خوب بجاي دندانشان ياد مي‌نمايند. 

 

 

به طور كلي سه مرحله براي گذاشتن ايمپلنت در درمان بيمار وجود دارد: 

جراح فك و صورت يا لثه پس از بررسي و ارزيابي بيمار و استخوان فك و طرح درمان با همكاري متخصص پروتز اقدام به قرار دادن پايه (فيكسچر) در محل مورد نظر مي‌نمايدو. او ممكن است به شما توصيه نمايد كه در طول درمان علي الخصوص هفته اول از يك رژيم غذايي كامل و ويژه‌اي مثل غذاهاي نرم، غذاهاي سرد و سوپ گرم استفاده از ويتامين و پروتئين‌هاي ضروري استفاده نمايد. 

در اين مرحله بدن اقدام به ساخت استخوان بدور پايه ايمپلنت مي‌نمايد (osseointegration ) و اين همان راز استحكام آن در استخوان و دهان است يعني ساخت استخوان در طول زمان بدور فيكسچر اين دوران شامل 2 الي 3 ماه است البته در بعضي از افراد اين زمان طولاني‌تر خواهد بود. در بعضي از موارد حتي جراح مي‌تواند همزمان با كشيدن دندان اقدام به جايگزين ايمپلنت در حفره باقيمانده نمايد ولي اصولاً بعد از كشيدن دندان و قبل از دريل ايمپلنت بايد زمان لازمه براي بازسازي حفره استخوان ناشي از كشيدن دندان را به بيمار داد. 

سرانجام در پايان زمان قرار دادن تاج و يا دندان مصنوعي بروي پايه‌ها فرا مي‌رسد. روكش‌ها بايد بر اساس سايز،شكل رنگ دندانهاي قبلي بيمار انتخاب گردند تا آنجا كه اگر بين ساير دندان هاي شما قرار گرفته قابل تشخيص نباشند. اگر شما بيش از يك دندان را جايگزين مي‌نمائيد پروتز ايمپلنت ممكن است به صورت بريج و يا يك دنچر براي شما طراحي گردد. 

 

اگر شما علاقه‌مند به استفاده از ايمپلنت هستيد بهتر است قبل از اقدام به درمان با دقت با دندانپزشك خود صحبت نموده و سوالات خود را مطرح نمائيد تا وي پس از ارزيابي دقيق شما از لحاظ سلامتي عمومي بررسي استخوان‌هاي فك شما اقدام به معالجه كند

مرکز تخصص دندانپزشکی


دکتر محمد حدیدی


آدرس : خیابان ولیعصر, روبروی پارک ملت/برج ملت, طبقه پنجم,واحد4 تلفن : 22010432

بالا